2014 + Drift + EMV I-etapp = Level UP!

Mul on õnnestunud kõrvaltvaatajana Eesti driftikarusselliga peaaegu algusest peale kaasas käia. Alates sellest, kui veel Rapla kardirajal esimesed päris võistlused toimusid, ning kui mehed esimest korda Audrusse lubati. Sel ajal tundus see painutamine juba täiesti teiselt levelilt olevat ja see mõjus. Vähemalt minu puhul küll.

Sellepärast ma taaskord 02.-03.Mail Saku Suurhalli taga Eesti Drifti Meistrivõistluste hooaja esimesel etapil kohal olingi. Pärast kaheaastast pausi jõudis drift taas Tallinnasse, ning tuleb tõdeda, et väga kompaktsele ja omapärasele rajale. Mis peamine, kogu võistlus oli publikule väga hästi jälgitav.

Pean tegelikult tunnistama, et minu esmamulje reedesest Street klassi võistlusest oli päris kehv – tundus aeglane ja natuke liiga keerutav rada jne. Aga siis tulid PRO mehed peale ja voah…

… mis toimub? Silm lõi särama! Tõsiselt! Suu oli kõrvuni peas. Esimene suur üllatus minu jaoks rajal – Jako Pino BMW E36 M3 mis on turboga ülelaetud. See kõrgetel pööretel karjuv mootor ja hääl. Tekkinud emotsioon – kirjeldamatu.

Ja siis nad tulid kõik järjest.

Ma nüüd ei tea, kas see on hooaja esimese etappi joovastus, et ikkagi pikk talvehooaeg seljataga, või ongi tänavune talv teinud meie driftimaailmas sellise hüppe. Igatahes oli see alguses mainitud teine level ammu maha jäänud, ning hakatakse vaikselt lõpubossini jõudma.

Suureks muutuseks tänavusel hooajal on PRO-Streedi klass, kuhu mullune Street klass ümber kolis. Kolimise käigus sõitjad aga puhkama ei jäänud ning rajale toodi mitmeid uusi ja ilusaid sõiduriistu. Üks sümpaatsemaid oli Ott Kokka ilus lai kollane BMW E30 4.0 V8.

Tegelikult kogu AL Driftteami arsenal püüdis pilke. Kaks sinist BMW E46 sedaankerega masinat, mida mõlemat viivad edasi V8 mootorid. Tumedam on ka turboga õnnistatud. Ja need robustselt kandilised CSL-i laiendid selle E28 kere peal, mis näevad nii koledad välja, et lausa vinged on.

Ma pakun, et päris paljud ühtivad minu arvamusega, et mida rohkem JDM-i meie BMW-de valiku vahele, seda parem. Ja tegelane Andrew Bauer oma Nissan S13 200SX-iga esindas seda maailmavaadet eeskujulikult.

Kahjuks teisel S13 väga õnnelikult ei läinud. Debüüdi teinud Jordan Valdma (just, tegu on Harold Valdma vanema vennaga) lõpetas avaetappi seinas.

PRO-Streedi tandemid olid väga tasemel. Esimese etappi võitis kokkuvõttes noor 15-aastane Kevin Pesur oma tiimikaaslaselt laenatud BMW E36 V8 kastikaga. Teiseks jäi Randar Kajo oma ilusa oranzi BMW E30 V8-ga.  Poodiumi viimasele astmele tõusis Ott Kokk.

Niisiis järgmisena PRO klass. Sõitjaterivi oli meeliülendav ning ootused sõitudest kõrged.

Kvalifikatsiooniringis paugutas valitsev meister Taavi Toomara enda uue välimuse saanud BMW 2002 2JZ-ga 90,4 punkti. Valitsev meister ju siiski!

Välku ja pauku tuli igaltpoolt. Harold Valdma enda päris „haige“ Läti meistrite poolt ehitatud BMW E46 LsX-ga tegi silmad ette kõigile. Jõudu on autol metsikult ja laiade poolslick rehvidega pidamine meeletu. Tagastangele kleebitud kleeps polnud ka sinna niisama pandud ning poiss pidas sõna.

Tänavu Ford Mustangiga rajale tulnud Eduard Vahemetsa etapp jäi lühemaks, kui arvata oleks osanud. Sõiduvea tõttu põrutas mees sarnaselt eelmise aasta esimese etapiga betooni ning võistlus rikutud. Ka ei olnud Märt Kuvvas veel oma uue Toyota Supra M5 V10-ga päris sina peal. Temal jäi auto õnneks terveks.

Üks üllatajaid minu jaoks oli veel Mihkel Norman Tults, kes sõidab tänavu Etsi endise BMW E28-ga, millel aistevahele paigutatud nüüdseks 4.4 Turbo mootor. Mees näitas väga head sõitu ja järgmistel etappidel kindlasti üks pretendente.

Ainsa välismaa võistlejana hoidis Soome lippu kõrgel Harri Kosuneni oma Nissan Skydillac-ga. Seda nii edukalt, et oma meeletu sisenemisekiiruse ja stabiilse sõiduga oli mees finaalis.

Temale finaali vastaseks tuligi terve päev super sõite näidanud Harold Valdma ning ei jätnud põhjanaabrile võimalustki. Võit jäigi väljateenitult Eestisse. Kolmanda koha sõidu eel ütles Jako Pino M3 tehnika üles ning kolmas koht oli Martin Vaga käes, kes samuti vaevles tehniliste probleemide käes.

Päev oli ilma trotsides raske ja väsitav, kuid selle eest sõidud ja tandemid olid väga põnevad ning ürituse korralduslik pool ka kiidusõnu väärt. Mina poleks sellist avapauku küll oodanud. Oodata on aga VEEL ridade täiendusi, seega tuleb järgmistel etappidel kindlasti kohal olla. Järgmisel nädalavahetusel toimub juba PRO II-etapp Riias Bikernieki ringrajal ning see järel Eestisse tagasi kus juunikuus leiab aset III-etapp.