Velgede laiendamine

Kuidas autot madalamaks muuta või kas turbo vajab õli? Küsi siit!
wax

Velgede laiendamine

Post by wax » 21 Mar 2012, 19:14

Teeme siis ka sellest teema, kuna aegajalt ilmub vendasid küsimustega "kuidas ja mismoodi". :)

Ehk siis, vajalikud töövahendid: 1 rellakas, 4 riba plekki, 1 keevitus, 2 kätt.

Image
Image
Image
Image

Kui plekki osta ei jõua, siis on veel üks variant. See eeldab kahe komplekti velgede olemasolu. Lõigatakse ühel komplektil välimine rant ära (nagu eespool piltidel), ja teisel komplektil sisemine (sisemine on reeglina laiem). Ja siis keevitatakse sisemine rant teisele komplektile väljapoole. See variant eeldab loomulikult piisavalt kõvasid närve rehvitöökotta minna, sest rehvimees saab kõva vaeva nägema selliselt veljelt rehve maha kiskudes :mrgreen:

Charly

Re: Velgede laiendamine

Post by Charly » 28 Jan 2013, 12:40

Leidsin lambist ühe saksa ettevõtte kes pakub kõikemõeldavaid vidinaid velgede ehitamiseks (poldid, mutrid, custom lip/barrel/face jne.

Hinnad tunduvad mõistlikud nende e-poes

http://www.titanium-touch.de/

SiimP

Post by SiimP » 28 Jan 2013, 18:04

min order quantity 10.000 pieces

Poltide kohta vähemalt nii palju.

h4rz

Post by h4rz » 28 Jan 2013, 20:09

http://www.enha.eu/

Ise sellelt lehelt tellinud.

Rainer

Post by Rainer » 28 Jan 2013, 21:13

h4rz wrote:http://www.enha.eu/

Ise sellelt lehelt tellinud.

Tundub hea :)

Toivoku

Post by Toivoku » 28 Jan 2013, 21:56

Tegelt on uuritud kõvasti ka valuvelgede laiendamise kohta ja sellega pidavat meie oma eestimees hakkama saama, nimelt fredy kes ehitab rattaid tegelikult, tema pidavat tegelema ka valuvelgede keevitamisega. Ise mõtlesin,et kui tuelval hooajal saaks 7mesel 2 ratast 10 tolliseks oleks päris vinge, ranti nagu ei tahagi suuremaks aga lihtsalt laiemaks, sest hetkel näeb tagant vaates imelik välja. Igatahes mina proovin kevadel tema juurde jutule saada.

PRIMO

Post by PRIMO » 28 Jan 2013, 23:18

Kirjutasin teise teemasse ka , et tema tahtis 17 tolliste eest saada 500€ tükist. :shock:

Toivoku

Post by Toivoku » 29 Jan 2013, 00:28

tegelt? :O kurat normaalselt kirves, aga noh selle raha eest vist annab garantii ja asjad ka,et pilbasteks ei lenda see velg kui kuskilt augukesest läbi põrutan.

Edit: Sellise raha eest tahab teist velge veel doonoriks ka? see on suht röövimine, mõttetu raha raiskamine , alumiinium keevitus korralikult selgeks õppida ja võib ise teha.

Cpstuning

Post by Cpstuning » 05 May 2013, 13:47

Keegi plekkvelgede kohapealt oskab rääkida, kas keegi tallinnas või harjumaal ka laiendamisega tegeleb? Kvaliteedi suhtes oleks kindlasti mõistlik kasutada vwklubist Urbaani teenust, aga lihtsalt hetkel mõtlen, et kui veljed Tartusse saata jne, siis oleksin pm kuu aega ilma velgedeta :D

PRIMO

Post by PRIMO » 05 May 2013, 15:02

offroad service tegeleb sellega.Olen ise mitu jooksu lasknud seal teha.

Cpstuning

Post by Cpstuning » 05 May 2013, 15:31

Kuidas rahule oled jäänud ? Olen kuulnud, et ei pidavat midagi head olema.

PRIMO

Post by PRIMO » 05 May 2013, 17:42

Ma olen lasknud teha sealmingi 4 või 5 jooksu suuruses 13,14 ja 15 tolli ja laiuses 8 kuni 9 tolli.Õhutihedaks ajamine on olnud probleemiks aga kui keevistele paksult krunti peale kanda , siis pole probleemi.Keevise kvaliteet on üsna normaalne ,võib isegi öelda ,et hea.Seda ma ei ole küll kunagi kartnud ,et laiali lagunevad vms.Viskamist pole täheldanud ja tehtud on saanud üsna kiiresti.Kõige kauem läks aega vist nädal ja kõige kiiremini oli üks päev.Hinnaks oli 25€ velg ja maksimum suurus ,mis ta teeb oli viimati 16 tolli.Laiust võid teha niipalju ,kui süda soovib (mõistuse piires muidugi).
Telefon tal 50 63 138 , helista ja uuri. ;)

Cpstuning

Post by Cpstuning » 05 May 2013, 19:05

Selge, eks uurin, kus juures ma ei teadnudki, et see Offroad Service mul kodust pm mõne kilomeetri kaugusel on :P

anryo

Post by anryo » 09 Nov 2015, 11:15

Vana teema üles.
Kes meil tänapäeval plekkide laiemaks tegemisega tegeleb? Soovitavalt Tallinnas või lähiümbruses...

PRIMO

Post by PRIMO » 09 Nov 2015, 13:06

Mina siiis uuriks ühtlasi valuvelje laiendamise kohta. Ons kedagi, kes asja mõistliku hinna eest ette võtaks? :roll:

Cpstuning

Post by Cpstuning » 09 Nov 2015, 20:53

PRIMO wrote:Mina siiis uuriks ühtlasi valuvelje laiendamise kohta. Ons kedagi, kes asja mõistliku hinna eest ette võtaks? :roll:

Võibolla lähitulevikus võib minu poole sellise murega pöörduda, eks annan sellest foorumis teada ka, kui asi sealmaal peaks olema. Selleks peaksin kõigepealt aega leidma, et asja süveneda. See päris nii pole, et ainult lõikad velje lahti, tükk vahele ja keevitad kokku. Praeguste kogemuste põhjal võin öelda, et valuvelgede erinevaid alumiiniumi sulamite variatsioone on juba "miljon", mõne velje puhul piisab lihtsalt mõra keevitamisest ja maha jahtudes on velg sigakõver, kui nüüd korralikult läbi keevitades korraga veljele tiir peale lasta, siis hiljem võib olla korralik pudru ja kapsad koos. Ehk siis tuleks proovida ja läbi mõelda, kuidas keevitusprotsess kõige efektiivsemalt läbi viia. Teiseks ongi keevise kvaliteedi tagamine,materjali läbi keevitamine, et hiljem ei peaks keevitaja kabelisse lilli tooma. Eelkõige muidugi algab asi sellest, et toorikveljed on ilusti sirged, või kui ei ole, siis vähemalt ei ole nad veel päris pilpad, et oleks sirgendades võimalik tagada minimaalne viskumine. Edasi velg lahti lõigata ja vahetükiga täpne koostamine. Eks neid nüansse on palju, sellepärast üritangi millalgi oma naha peal selle järgi katsetada ja mingid kogemused hankida, kuidas miks jne. Lõpptulemuseks võiks olla velg/veljed, mis on eelkõige turvalised ja millega kannatab sõita, ehk pärast laiendamist on ka viskumine normi piires.

Kui kellegi on mingi mõte või arvamus, võib vabalt jagada. Minu eesmärk selle jutuga on see, et kui kuskil keegi miskit sellist siin meie maal teeb, siis veenduge mille eest te maksate, odava raha eest kindlasti head nahka ei tule. ;)

Kapsu

Post by Kapsu » 09 Nov 2015, 23:08

Cpstuning wrote:
PRIMO wrote:Mina siiis uuriks ühtlasi valuvelje laiendamise kohta. Ons kedagi, kes asja mõistliku hinna eest ette võtaks? :roll:

... , mõne velje puhul piisab lihtsalt mõra keevitamisest ja maha jahtudes on velg sigakõver, ...

hih ups :mrgreen:

PRIMO

Post by PRIMO » 10 Nov 2015, 00:10

Aga kui tuua 4 samasugust velge ja nendest keevitada kokku 2 laia? Siis ei tohiks materjali erinevust ju väga olla? Ma oleks kahe 18 tollise velje laiendamisest küll huvitet...ja varsti. :D Niiet millal saab? :D

Edirty

Post by Edirty » 10 Nov 2015, 00:13

Vahetüki teeksid millest? Teisest samasugusest veljest?
E: primo jõudis ette :D

Tanel

Post by Tanel » 10 Nov 2015, 00:26

Selle asjaga on veits keeruline, kuna velg pole lihtsalt alumiiniumist, vaid seal on magneesiumi, mangaani, räni ja muid toredaid asju ja nende ainete erinev sisaldusprotsent muudab ka kohe materjali omadusi. Ehk ka keevitatavus on erinev, rääkimata erinevatest täitematerjalidest, mida keevitamisel kasutada tuleks. Sten, sa kindlasti tead seda kõike hästi, aga noh teadmiseks ka teistele huvilistele. Lisaks muidugi temperatuuri mõju.

O.Z. koduleheküljel näiteks oli kirjas, et nad kasutavad valuvelgede puhul silumiine G-AlSi10Cu ja G-AlSi7Mg ning sepisvelgede puhul magneesiumsulameid AZ-80A, AZ-91 ja alumiiniumi EN AW 6082 (ehk siis AlSi1MgMn). Kuigi 6082 on iseenesest just hea keevitatavusega, siis materjali struktuur keevitades muutub ja vb oleks vaja tervet velge uuesti termotöödelda. Sama lugu nende velgedega, mis on küll valuveljed, aga mille barreli osa on rullitud (igasugu HLT, Ultraleggera jne nimetustega mudelid) - neid ei tasu näppima hakata.

Aa ja temperatuuridega on selline lugu, et need eelpool mainitud alumiiniumi valusulamid ei ole termotöödeldavad, seega pikka aega üle ~65 kraadine temperatuur neile ei meeldi, võivad hakata mõrad tekkima. Seega, kui mõnel juhul alumiiniumist detaile kuumutatakse enne keevitamist ette, siis valuvelgede puhul mulle tundub, et see on halb idee.

Kokkuvõtteks mu tagasihoidlik arvamus, et päris õige tegevus see alumiiniumsulamist velgede laiemaks keevitamine ei ole, sest nende valmistamise protsess on algusest lõpuni üks tervik. Jube mõnus oleks keevitada velge, mis on mingist 6xxx seeria sulamist välja freesitud, aga mitte sepisvelg - ehk custom velg. :D Samas laiendamise huvi on ju just nende velgede juures, mis pole mitte kuidagi custom. Huvi pärast võikski proovida kõige tavalisemate, kuid kvaliteetsete valuvelgedega. Suvalistest replikatest pole vb kahju, et katki lõigata ja keevitamist proovida, aga nende materjal on kõige suurema tõenäosusega poorne ja igatpidi halb selleks. Aga näiteks vanu 15" BMW originaalvaluvelgi (BBSid enamasti?) peaks kuhjade viisi odava hinnaga leidma, millega alustada.

Põhireegel muidugi, nagu ikka - keevitatav detail puhtaks teha ja täitetraat ka. Ja võibolla paljud ei tea seda, aga relakaketas, suvaline traathari ja isegi suruõhk on ise juba mustuse allikad. Puhtaks tähendab alumiiniumi puhul lahustiga üle käimist ja seejärel uue või varem ainult alumiiniumi juures kasutusel olnud roostevabaterasest harjaga puhastamist.

Edit: vahepeal jõuti kirjutada siia, et neljast veljest kaks teha - see oleks materjali mõttes väga hea variant, kui need veljed reaalselt sama tootja omad on, mitte lihtsalt ühesuguse mõõduga.

Edirty

Post by Edirty » 10 Nov 2015, 00:37

Kes otsib, see leiab juba praegu keevitaja. Tsiklite velgi ju tehakse laiemaks.

Kermo

Post by Kermo » 10 Nov 2015, 09:13

Edirty wrote:Kes otsib, see leiab juba praegu keevitaja. Tsiklite velgi ju tehakse laiemaks.

Ma arvan et tsikkli velgedele mõjuvad natukene väiksemad jõud.

anryo

Post by anryo » 10 Nov 2015, 09:37

Kermo wrote:Ma arvan et tsikkli velgedele mõjuvad natukene väiksemad jõud.

No eriti külgsuunas jah, sest tsikkel ju kallutab kurvides ja jõud mõjuvad suuresti vaid radiaalsuunas.
Aga Fredy't tunnen ma muidu väga hästi, nii et kui kellelgi on vaja midagi uurida või läbi rääkida, võite mind soovitajana alati mainida.

Cpstuning

Post by Cpstuning » 10 Nov 2015, 09:44

Eks tehakse igasuguseid asju, aga reaalselt tuleks sellele asjale läheneda materjaliõpetusliku poole pealt, nagu Tanel ilusti pikalt ära seletas. Arvan ise sama, et kõige reaalsem variant on kasutada mõne autotootja kvaliteetvelgi, näiteks BMW, Audi ja VW paksu seinaga Ronali veljed on materjali omaduste poolest väga hästi kõigele alluvad ja kahest veljest üks teha võib nende puhul isegi ilma eriliste kõrvalkalledeta õnnestuda.

Tanel

Post by Tanel » 10 Nov 2015, 17:43

Mul jäi jah põhipoint otseselt mainimata. Et laiemaks keevitada saab muidugi, aga nagu iga asjaga, on võimalik "ära teha" ja "õigesti teha".

PRIMO

Post by PRIMO » 19 Nov 2015, 12:32

Lisaks laiendamisele saab muidki huvitavaid asu velgedega teha.
Image
Kuis tundub? :D

Tanel

Post by Tanel » 19 Nov 2015, 16:05

PRIMO wrote:Lisaks laiendamisele saab muidki huvitavaid asu velgedega teha.
Spoiler: näita
Image

Kuis tundub? :D

Mõte huvitav jap, aga noh.. selle vastu ikka ei saa:
Image
:)

PRIMO

Post by PRIMO » 03 Nov 2016, 17:37

Pöördun siia sellise "murega", et sain enda valdusesse ühed 2 osalised AMGid.
Image
19x9,5 ja 19x8,5. Plaan oli 19x9,5 panna ette sillale ja 19x8,5 teha kolmeosaliseks ning custom lip teha. lõpptulem 19x11. Tean et OZ Mitodega on seda tehtud ja ka Style 5 velgedega. Kui keskosad eemaldasin, siis keskosa rant oli kena ja sirge, ehk olemasoleva lipi peaks saama kenasti treipingis ära lõigata. Küsiumus aga selles, et kellel oleks tehnikat, et lip ära treida (tuletan meelde, et veljed 19 tollised) ja kus tehakse custom lippe? Samuti olen kuulnud, et kaheosaline velg ei oma piisavalt polte, tihendamaks ära kui velg teha kolmeosaliseks. See aga tundub natuke natu pullikaka. Komentaare? :?

Ollu

Post by Ollu » 03 Nov 2016, 19:41

Minu tagumised samuti custom lipid, sain enha.eu aga praegu vaadates nad üle 17 tolli customeid ei paku.
http://www.felgenfuchs.de/ võid ka uurida, mulle pakuti meilis sealt et teevad customid kuigi kodukal ei paku nad seda.

Toivoku

Post by Toivoku » 03 Nov 2016, 23:28

Veljemeistri taavi saab kindlasti lasta sellel veljel randi küljest ära.

Kapsu

Post by Kapsu » 04 Nov 2016, 08:00

Mine näita penule ja stenile

PRIMO

Post by PRIMO » 04 Nov 2016, 10:12

kirjutasin felgenfuckeritele ja ootame vastust. Ollu, palju sul läksid 17 tollised maksma? :)

EDIT:Felgenist tulis vastuseks 300 tk. 19x4 radinox lippidele. ;)

Ollu

Post by Ollu » 04 Nov 2016, 11:39

Mul olid alud mitte radinox, mõlemast siuke ca 170-180 tk

Jorgen

Post by Jorgen » 04 Nov 2016, 12:47

Radinox ongi oluliselt kallim, see eest kordades tugevam ja vastupidavam vigastustele.

Tanel

Post by Tanel » 04 Nov 2016, 17:25

Radinox lip'id ei oksüdeeru ka, sest need on roostevabaterasest.

Customit teevad veel sellised firmad, nagu Keizer Wheels (USA) ja Image Wheels (UK), vähemalt kunagi pakkusid custom lip'e ka.

wilson

Post by wilson » 08 Nov 2016, 23:50

kas keegi kohe sellist ümarat materjali ei müü, plekkvelje laiendamise jaoks ?

PRIMO

Post by PRIMO » 29 Nov 2016, 13:35

KAs keegi oskab soovitada Tartus või siin lähedal inimest, kes esialgu lõikaks 4 15tollist plekkvelge kaheks.

Dr. Low

Post by Dr. Low » 21 Dec 2016, 13:52

Kaspar Kask

Kontakti leiad Facebookist, ma ei ta kas tal siin kontot on.

h.e

Post by h.e » 27 Feb 2017, 14:26

Kes laiendab 17" plekki?
Offroad Service laiendab kuni 16".