Poldivalemite muutmise ja flantside/adapterite jutt

Kuidas autot madalamaks muuta või kas turbo vajab õli? Küsi siit!
Tanel

Poldivalemite muutmise ja flantside/adapterite jutt

Post by Tanel » 04 Jan 2012, 16:04

Ehk räägime võimalustest, kuidas seda probleemi lahendada, kui veljed autole alla ei sobi, erinevatest flantsidest ja muudest võimalustest. Mida informatiivsem teema tuleb, seda parem "alustajatele" ;)

Mõned näited flantside/adaptrite paksusest:
* 10mm flantsi korral ei saa "topelt" keskava teha, kuhu velg toetama jääks.
* Kui flantsi enda sees on keere, võiks see olla minimaalselt 17mm, üldiselt aga 20mm paksune.

Kõige lihtsam on flantse/adaptereid teha 4x(midagi) pealt 4x(midagi) peale, sama ka 5 poldi puhul. Ilma eriliste võteteta (läbi flantsi minevad tsentrist väljas peaga/avaga poldid jms) on minimaalseks üleminekuks, kui poldiavad omavahel ei kattu näiteks 4x100 -> 5x130 adapter.

Alumiiniumist flantside sisse keermeid pole just kõige parem mõte teha. Tuleks kasutada pressitavaid tikkpolte või keermega "kraesid". Neid viimaseid ma pole veel kuskil müügil näinud ja nt Baltic Bolt ei teadnud neist ka midagi.

Andro

Re: Poldivalemite muutmise ja flantside/adapterite jutt

Post by Andro » 04 Jan 2012, 17:14

Nii palju kui erinevates foorumites olen ringi vaadanud, siis oled ka ise võimeline tegema taolist tööd? Mind juba mõnda aega huvitanud üks paar 5x100 20mm-ed topeltpoltidega flantsid. Kas targem oleks need kellegil teha lasta või hoopis kohe valmiskujul osta? Samuti pole päris kodus nende flantsidega, mis käivad rummu vahele: kas neid on lihtsam, võib-olla ka odavam teha, mis on plussid/miinused? Anyways - odavaim ja samas kõige asjalikum lahendus, kuidas rattad umbes 2 sentimeetrit koopast välja tuua? :D

Hetkel on tagumised rattad esimestega võrreldes kole koopas, eks see ka põhjustatud veidi uppis tagumisest otsast, mille loodan maale lähemale õige pea tuua. Väike pilt:

Image

Eest aga umbes nii:

Image

Tanel

Post by Tanel » 04 Jan 2012, 18:01

Andro wrote:Nii palju kui erinevates foorumites olen ringi vaadanud, siis oled ka ise võimeline tegema taolist tööd? Mind juba mõnda aega huvitanud üks paar 5x100 20mm-ed topeltpoltidega flantsid. Kas targem oleks need kellegil teha lasta või hoopis kohe valmiskujul osta? Samuti pole päris kodus nende flantsidega, mis käivad rummu vahele: kas neid on lihtsam, võib-olla ka odavam teha, mis on plussid/miinused? Anyways - odavaim ja samas kõige asjalikum lahendus, kuidas rattad umbes 2 sentimeetrit koopast välja tuua? :D

Sellist "klassikalist" flantsi ma veel teinud ei ole :) Võimalused selleks on tegelikult olemas, kõige keerulisem osa on materjali otsimine/ostmine. Kui keegi vene keelega kodus on, siis võib mulle teada anda, tahaks uurida ühte firmat, kes müüb materjali nii, et koha peal lõikavad väiksema jupi, mitte ei pea standardpikkuses materjali ostma (mis igasugu torude ja lati jne puhul on 6m kanti :D )

Topeltpoltidest odavam on kasutada pikemaid polte ja 5 tavalise auguga flantse näiteks.

MK1-3 Golf ja muud sarnased esivedused lubavad tagumisi rattaid veel niimoodi väljapoole tuua:
Image

Ehk siis tagaratta laagrivõlli ja sillatala vahele selline flants koos sobiva pikkusega uute poltidega. Mõni arvab, et on ebamugav lahendus, kuna kui ostad väiksema ET'ga veljed siis pead jälle kõik lahti kiskuma, et flants ära võtta. Kasuks on mingil määral see, et flants ise on väiksem/kergem ja odavam. Ning velg jääb rattalaagri suhtes sama koha peale, ehk laagri kulumine ei kiirene vms. Eks see ole igaühe enda otsustada.

Rainer

Post by Rainer » 05 Jan 2012, 08:39

Minul olid 15mm topeltpoldi süsteemiga ning tsentreeritavad flantsid/adapterid, millel olid teraskeermed sees.

Image

kristjan111

Post by kristjan111 » 05 Jan 2012, 16:32

Vastates veel ühele Andro küsimusele, siis tunduvalt odavam on neid teha lasta. Nii palju kui mina omal ajal otsida viitsisin, sain netikataloogidest ca poole suuremad hinnad.

dcshoes

Post by dcshoes » 05 Jan 2012, 19:28

m ei tea see flantside teema on nii ja naa. samas 20e. 1 flantsile ei ole kallis. kui lasta neid ise treida kellegile siis arvestage et materjaal kah odav pole, kui sul just se eniisama ei vedele. Kuna eestis ma ei ole kuskilt saanud omale 10mm flantsi siis uurisin seda kah treimist ja noh 1 flantsi hind tuli 18e. ja mis vahes siis kas lasta treida vqi tellida :D aega läheb sama palju:)

Kuid ebays ja igal pool neid liigub ja üleminevaid kah ehk siis otsisin endale 5 x 112 minek 5 x 120 vist 100e. 4 tk nagu pole midagi suht :)

AugustT

Post by AugustT » 05 Jan 2012, 23:13

Hinna suhtes on igatepidid odavam teha lasta vaadates vähemalt 4x100 -- 5x112 kuna sellist flantsi ma miskiaeg otsisin siis ebays oli 2 flantsi hind 160 euri kuid siit samast Eestist uurides või kui aus olla siis tuttav uuris, et urbaan kurikuulus veljekeevitaja oli nõus tegema terve ringi 100-150 euri ehk siis rohkem kui poole soodsamalt. Okei sa ootad neid vb kaua aga talv ongi ootamiseks :)

Tanel

Post by Tanel » 05 Jan 2012, 23:16

Kuni 10mm, mis nagunii on tavalised "vaheseibid" ja kinnituvad lihtsalt pikemate poltidega, need saab tellida laserlõikusest ja keskavale kerge faas ainult treida. Nii tuleb odavam, kiirem, lihtsam :)
Näide (see ongi 10mm, läks vist E30 alla):
Image
Sellel pildil on hästi näha, miks ei saa õhukesel flantsil keskele velje toetuseks midagi teha :)

Augustile jutule lisaks: see 4x100 to 5x112 flants on suht keerulise ehitusega ja tegemine võtab rohkem aega ja erinevaid materjale, sellepärast ta on kallim.

dcshoes

Post by dcshoes » 05 Jan 2012, 23:48

ei muidugi oleneb suurustest jne selliseid 10mm ma oleks saanud million aga otsisin just tsentreerimis osaga jne :)

4 x 100 - 5 x 112
http://www.ebay.co.uk/itm/PCD-Wheels-Ad ... 763wt_1037

okei ta on 100 ei tea kus sa 160ga otsisid:D

kristjan111

Post by kristjan111 » 06 Jan 2012, 00:07

Kui sa nüüd vaatad, siis antud kuulutuses müüakse 2 flantsi, mitte 4. Mina isiklikult ootasin Urbaanilt flantse mingi 2-3 nädalat, seega ei ütleks et üldse kaua aega kuluks (eks see muidugi oleneb ka, kas midagi ees tegemises).

Minu kulud flantsid + uued veljepoldid ja flantside jaoks poldid = 100+50 euri. Eelis on kindlasti see, et saad valida ka flantsi paksust jne.

Martin1

Post by Martin1 » 06 Jan 2012, 20:16

Tanel wrote:Mõned näited flantside/adaptrite paksusest:
* 10mm flantsi korral ei saa "topelt" keskava teha, kuhu velg toetama jääks.

see ikka oleneb autost ka, E36'le pakutakse täitsa 10mm tsentreerivaid flantse minuarust.

Kas kellelgil siit endal ka siis võimalused mingeid lihtsamaid flantse teha? Kevadeks oleks vaja küll.

AugustT

Post by AugustT » 08 Jan 2012, 18:02

dcshoes wrote:ei muidugi oleneb suurustest jne selliseid 10mm ma oleks saanud million aga otsisin just tsentreerimis osaga jne :)

4 x 100 - 5 x 112
http://www.ebay.co.uk/itm/PCD-Wheels-Ad ... 763wt_1037

okei ta on 100 ei tea kus sa 160ga otsisid:D

Antud kuulutus on juu UK lehel, ja kurss on teine :)
Eurides on tõesti hind nüüd 120 euri plus 30 euri saatmine Eestisse ehk tuleb ikka 150 euri ja seda kahe flantsi pealt ;)

dcshoes

Post by dcshoes » 08 Jan 2012, 21:03

noo ei tea ma kain Uk vahel milleks maksta postikulu 30 siis :D

Aga noh mis siin vaieldada ikka . mina lihtsalt läheks seda teed pidi nagu mulle mugavam on :)

AugustT

Post by AugustT » 26 Jan 2012, 00:23

Küsin nüüd kuna endal plaan/võimalus lasta teha üks jooks flantse.
Saaksin ma kuskilt miskid joonised 4x100 flantsi tarbeks, keegi on äkki lahke ja jagab.
Samas kui ma tahan flantsi ütleme 20mm ja 25mm siis ei jää juu see flants lihtsalt istuma sinna trumli otsa või saan ma millestkist valesti aru? Mida peaks silmas pidama natuke paksema flantsi tegemisel ja eesmärgiks on veljed lihtsalt natuke rohkem pokemonnida.

Tanel

Post by Tanel » 26 Jan 2012, 13:24

Ma võin sulle joonise teha õhtupoole ja eks jagan mingisuguse pildi siia teemasse siis ka :) Muud olulist seal pole, kui see keskava teema, et velg flantsi otsas toetama saaks jääda ikka. Ja tavaline vaheflants, mitte topeltpoltidega?

AugustT

Post by AugustT » 26 Jan 2012, 14:40

Ma usun küll, et tavaline. Tundub lihtsam ja odavam aga samas kui sa viitsid siis võid mõlemad joonised teha.

Rainer

Post by Rainer » 26 Jan 2012, 15:28

Mina isiklikult eelistaks topeltpoldi süsteemi nii laiadel flantsidel, tundub turvalisem kui pikad poldid. Kindlasti peaks ka flants olema tsentreeriv, ehk koonusega, mille peale velg istub ning vastava süvendiga, et rummu või trumli peale istub.

AugustT

Post by AugustT » 26 Jan 2012, 19:28

Aga äkki Tanel tore ja hea poiss teeb kerge joonise raineri kirjelduse järgi ja samas võib olla ka pikkade poltide jaoks, kuidas sul kergem on. Edastaks heameelega mõlemad joonised tegijale. Aitäh :)

karlmust

Post by karlmust » 26 Jan 2012, 20:03

Kui ma nüüd õigesti aru saan siis see peaks olemas selline asi ? -

Image

Ise autodesk Inventoriga valmis tehtud, kui täpsed mõõdud anda, st paksus, rummu diameeter, siis selle süvendi sügavus, jms siis saan teha selle 3D valmis ja kohe ka programmist joonise välja lasta ;) Nii et kui huvi siis andke teada

uibo

Post by uibo » 26 Jan 2012, 20:21

Mul on küsimus turvalisuse poole pealt.
Pildil ülemine adapter, kas see natuke ohtlik ei ole. Endal on ühed adapterid sellised, aga ei tea kas tasub kasutada, või ültse uued teha.
Image

Tanel

Post by Tanel » 27 Jan 2012, 01:28

uibo wrote:Pildil ülemine adapter, kas see natuke ohtlik ei ole.
Kui sellel keskel midagi pole, kuhu velg toetaks, siis veits on kahtlane jah, aga sõidetakse ka sellistega. Iseenesest see, et neid auke nii palju on, ei ole vist eriti probleem.

Augustile väike "teaser" esialgu.. mul veits palju muud tegemist, aga küll joonised ka tulevad:
Image

AugustT

Post by AugustT » 27 Jan 2012, 13:44

See on väga hea.
Ootan huviga tänkjuu :D

uibo

Post by uibo » 27 Jan 2012, 17:33

Tanel wrote:
uibo wrote:Pildil ülemine adapter, kas see natuke ohtlik ei ole.
Kui sellel keskel midagi pole, kuhu velg toetaks, siis veits on kahtlane jah, aga sõidetakse ka sellistega. Iseenesest see, et neid auke nii palju on, ei ole vist eriti probleem.

Need "multi aukudega" asi mind huvitaski. Enda omadel on keskel veljele tugi olemas.

Jurmola

Post by Jurmola » 16 Feb 2012, 22:45

Soovitusi kuskohas lasta adaptereid teha või kuskohast pakkumist küsida? Urbaan? Tanel, sa teed ka tellimusi juba ? :)

Tanel

Post by Tanel » 16 Feb 2012, 23:30

Ma veel ei tee, aga vaikselt uurin asja, edaspidi tahan seda võimalust pakkuda küll... põhiprobleem on leida pressitavad "mutrid"/keermed, kuna ma teeks alumiiniumist ja muidugi ka mõistlik koht materjali saamiseks. Terasest ei näe mõtet neid välja nühkida :)

Aga muidu ei ole otseselt vahet kuskohast tellida, kui korrektne joonis olemas on, sest iga endast lugupidav metallitöökoda saab selliseid teha (kui terasest jutt, et treida/puurida/keermestada vaja ainult). Joonisega ma saan aidata, kui vaja, andmed pane PS'i sel juhul (velje keskava, rummu ja velje poldivalemid, "rummu keskosa" läbimõõt ja kõrgus jne).

h4rz

Post by h4rz » 17 Feb 2012, 12:47

Aga tikkpoltidega kuidagi saaksid teha?

Tanel

Post by Tanel » 21 Feb 2012, 09:37

Natuke uurisin asja... et flantse normaalsest materjalist teha, oleks vaja ca 900€ investeeringut esialgu. :) Pluss tikkpoldid, kui vaja. Ning muidugi arvestamata igasugust tööd ja tööriistu :D Ehk siis ma veidi mõtlen veel ja uurin seda asja ja räägin töö juures ülemustega ka asja läbi. Hetkel ainuke reaalsena tunduv variant oleks a la et mingi kogus (max 10) tellimusi järjest teha ja materjali pärast raha ette küsida. Probleem on muidugi siis ooteaeg.. a la 40 erinevat flantsi treida/puurida on paras tegemine. Samas kui huvilisi on, kellel kiiret pole, siis ehk annaks korraldada ka.

uibo

Post by uibo » 21 Feb 2012, 12:19

Endalegi oleks vaja uued teha. Mina oleks käpp :D

Martin1

Post by Martin1 » 23 Feb 2012, 21:32

Kui kevadeks külge saab siis oleks ka huvitatud. Kuid kuna mul üsna tavaline topeltpoltidega flants., siis neid saab ehk kellegilt ostes odavamalt..

Martin1

Post by Martin1 » 15 Mar 2012, 14:09

Tere, kuna kevad juba pm käes siis oleks vaja ka flantside ühele poole saada. Hetkel ainuke reaalne variant mis leidnud kasutatult oli 25mm ja need kahjuks 3mm liiga jämedad mulle. Niisiis, kust kohast oleks kõige mõistlikum uurida ja kas peab kindlalt joonise tegema? AutoCadiga nii käpp veel ei ole. Kui viia kuskile kus ennegi flantse tehtud siis pole vast probleemi? Või teab keegi kellel pakkuda 20mm või natuke üle selle flantsi bemmile. 5x120 ja 72,6 keskava.

Jurmola

Post by Jurmola » 15 Mar 2012, 14:14

Laiemaid flantse peaks ideejärgi saama ju peenemaks teha näiteks treides, see on kordades lihtsam kui uut flantsi teha ju?

Martin1

Post by Martin1 » 15 Mar 2012, 14:28

Saaks ikka jah. Aga need 25mm flantsid on topeltpoltidega. Neid vist ei trei ?

Tanel

Post by Tanel » 15 Mar 2012, 16:56

Põhimõtteliselt peaks saama, kui see flants ainult ühest materjalist (mitte Al flants sisse pressitud teraspuksidega), aga ega need augud seal vahepeal treiterale head pole... väga ettevaatlikult ja vähehaaval tehes ehk midagi katki ei lähe :D

Martin1

Post by Martin1 » 15 Mar 2012, 17:11

Lisaks, jääb küsimus kui täpselt pärast rummu sisse minevate poltide pead sinna ära mahuvad? Veljel küll süvendid sees pool olemas, äkki pole probleemi.. Igaljuhul, tegin veidi lisa uurimistööd ja pärast väikest järele mõtlemist võib need 25mm'sed ka ära võtta kui müüja veits alla annaks hinnast. Ainuke asi selles et neid müüakse 4tk korraga.. Peab pärast kaks tükki edasi müüma.

emmure

Post by emmure » 15 Mar 2012, 19:19

Ei tea mis hinnaga ma oma audile kaks flantsi saaks. Auguvalem jääks sama 5'112. Aga vaja taga veljed väljapoole tuua. Ja kuidas oleks kõige mõtekam vaadata ära see kaugus ,kui paks flants vahele võtta. Ja kas üldse on mõtet paksema flantsi peale minna kui 20mm ?

Ise kardan et 20mm jääb väheks.

Izmyyr

Post by Izmyyr » 31 May 2012, 12:36

Flantsivennad.

Kellegil leidub 5x120 72.6 10-20mm flantse? Et laenata päevaks või kaheks.

Oleks vaja teada kuidas asi jääb flantsidega..et siis juba lähemalt uurida ja osta

Pärnu

Rainer

Post by Rainer » 31 May 2012, 13:15

Mul on 20 ja 25 mm a Tallinnas, kui huvi

Jorgen

Post by Jorgen » 28 Sep 2012, 23:16

Kas keegi Eestimaal velgede jaoks adaptereid ka meisterdab või kui raske oleks neid ise teha? Mind huvitaks hetkel 4x100->5x112 üleminek.

Andro

Post by Andro » 29 Sep 2012, 10:56

Tee parem 5x100 peale, siis lihtsam üleminek 5x112 peale ka leida, nagu Kristjangi tegi. See 4x100 to 5x112 adapter näeb lihtsalt nii inetu välja :D

h4rz

Post by h4rz » 29 Sep 2012, 12:47

Peaasi, et veljed alla saab ju?